Porysowany zlewozmywak granitowy - jak usunąć rysy?
Porysowany zlewozmywak granitowy - jak usunąć rysy?

Kiedy decydujesz się na zlewozmywak granitowy, oczekujesz wysokiej jakości i uniwersalnego wyglądu. Nie możesz jednak zakładać, że bez wysiłku efekt utrzyma się przez długie lata. O zlewozmywaki trzeba dbać. Całe szczęście, nie wymagają one kosztownej i czasochłonnej pielęgnacji. Niestety, pomimo regularnego czyszczenia zlewu, nie jesteśmy stanie uniknąć mikrouszkodzeń czy rys. Sprawdź z nami, jak zminimalizować liczbę uszkodzeń oraz co zrobić, kiedy pojawią się drobne ślady użytkowania.

Jak zapobiegać rysom?

Aby utrzymać zlewozmywak w dobrej kondycji, pielęgnuj go regularnie. Jak się za to zabrać? To bardzo proste! Wystarczy po każdym użyciu przetrzeć zlew szmatką na sucho. Ograniczysz w ten sposób osadzanie się kamienia, a zlewozmywak utrzyma się w dobrej kondycji przez długi czas. Najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie powstawania rys, jest konserwacja powierzchni specjalistycznymi preparatami do nawierzchni graniowych, które nie oddziałują silnie na nawierzchnie zlewu. O wiele tańszym i równie skutecznym sposobem jest olejowanie zlewu. Rozprowadź na powierzchni zlewozmywaka cienką warstwę oleju spożywczego (np. lnianego) i pozostaw na kilka lub kilkanaście godzin. Dobrym rozwiązaniem jest zostawienie zlewu w takim stanie na noc. Dzięki temu, nie tylko uchronisz zlew przed uszkodzeniami, ale również nawilżysz go i poprawisz jego barwę.

Bardzo ważne w codziennej pielęgnacji jest to, by czyścić zlew tylko delikatnymi szmatkami lub gąbkami z gładką powierzchnią. Ostre myjki na pewno nie pomogą w pozbyciu się kamienia, a mogą uszkodzić powłokę i uwidocznić rysy. Przy wkładaniu garnków czy ostrych sztućców, musisz mieć na uwadze dobro zlewozmywaka. Nie wrzucaj z dużej wysokości ostrych przedmiotów i pamiętaj, by ograniczyć przesuwnie ich po powierzchni zlewozmywaka granitowego.

Granit granitowi nie równy

Zlewy granitowe nie są w całości wykonane z granitu. Są mieszanką żywicy oraz kruszywa granitowego. Im więcej granitu tym lepiej, a najczęściej stosowanymi proporcjami jest 20% żywicy i 80% granitu. To połączenie gwarantuje wytrzymałą powierzchnię i minimalizuje rysko powstawania rys. Dobrze jest przed zakupem dokładnie sprawdzić proporcje, ponieważ tańsze modele mogą być znacznie mniej wytrzymałe, a usunięcie rys nie zawsze będzie możliwe.

Co zrobić jeśli rysy się już pojawiły?

Czasem nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdego ruchu i z biegiem lat, rośnie ryzyko powstania rys. Na to jednak tez są sposoby, a wymiana zlewu na nowy to ostateczność.  Najlepszym sposobem na ukrycie rys jest użycie impregnatu do zlewozmywaków granitowych. Przed użyciem, oczyść powierzchnię ze wszystkich zanieczyszczeń za pomocą płynu do naczyń, wytrzyj ją na sucho i zaimpregnuj. Pozostaw zlew na 10 minut, a następnie wytrzyj impregnat. Nie używaj zlewozmywaka przez kilka godzin. Po kilu aplikacjach, ślad po rysie powinien się znacznie zmniejszyć lub całkowicie zniknąć, w zależności od tego jak głębokie było uszkodzenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl