Czyszczenie zlewozmywaka granitowego
Czyszczenie zlewozmywaka granitowego

Choć na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia zlewozmywaków granitowych, możesz wahać się przed zakupem zlewu z granitu. Powstrzymuje nie tylko cena, ale również obawy przed utrzymaniem czystości. Jak zadbać o czystość i higienę zlewozmywaka na co dzień? Których środków używać do dokładniejszej pielęgnacji? Jakich błędów się wystrzegać? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Codzienna pielęgnacja

Aby utrzymać zlewozmywak w dobrej kondycji przez długi czas, regularna pielęgnacja jest niezbędna. Najlepszym, a za razem najprostszym sposobem, na zapobieganie osadzaniu się kamienia, jest przetarcie zlewu na mokro, a następnie na sucho po każdym użyciu. Jeśli powierzchnia zlewozmywaka ubrudziła się silnie barwiącą cieczą, nie możesz zwlekać z czyszczeniem i odkładać tego w czasie. W sytuacji, kiedy na Twój zlewozmywak rozleje się sok z buraczków, natychmiast pozbądź się zabrudzenia za pomocą gąbki i płynu do naczyń. Szybka reakcja, uniemożliwi sokowi wchłonięcie w granit i nie pozostawi niechcianych zacieków.

Zadbany zlewozmywak to ten, któremu właściciele nie pozwalają oddziaływać przez długi czas trudną do usunięcia substancją, czyli: tłuszczami, winem, sokami z czerwonych owoców i warzyw oraz kawą.

Dobrze jest raz dziennie dokładnie przetrzeć zlewozmywak granitowy szmatką nasączoną płynem do naczyń lub innym, delikatnym detergentem, przeznaczonym do pielęgnacji powierzchni granitowych. Musisz również pamiętać o pozbywaniu się pozostałości po jedzeniu, zbierających się w sitku. Nie tylko unikniesz przykrego zapachu, ale też ograniczysz powstawanie osadu zbierającego się na dnie zbiornika.  

Jak dokładniej zadbać o zlewozmywak granitowy?

Raz na tydzień/dwa dobrze jest pozbyć się cienkiej warstwy kamienia, która zdążyła się zgromadzić od poprzedniego mycia. Być może jest ona niewidoczna, jednak w przyszłości, możesz mieć duży problem z pozbyciem się jej. Dlatego najlepiej 2-4 razy w miesiącu użyć silniejszych środków odkamieniających, które nadają się do pielęgnacji zlewu z granitu. Zamiennie sprawdzi się też kwasek cytrynowy, ocet oraz soda oczyszczona. Możesz użyć ich pojedynczo lub zrobić z nich mieszankę.

Jak zapobiegać zabrudzeniom?

Dobrym sposobem na konserwację zlewozmywaka jest użycie specjalnych środków do impregnacji tego typu powierzchni. Równie skutecznym sposobem jest wtarcie w granitowa powierzchnię oleju spożywczego. Nadaje on blasku zlewowi oraz zabezpiecza przed osadzaniem się zanieczyszczeń.

Ważnym etapem pielęgnacji jest również wystrzeganie się bliskiego kontaktu rozpuszczalników, lakierów paznokci czy farb lakierniczych. Mogą one spowodować trwałe uszkodzenia, a zlew będzie nadawał się co najwyżej do wymiany.

Jak NIE pielęgnować zlewozmywaka granitowego?

Nie możesz pocierać jego powierzchni drucianą szczotką oraz preparatami, zawierającymi ścierne substancje. Korzystaj tylko z tych środków, które są stworzone dla powierzchni granitowych. Inne, mogą okazać się zbyt mocne lub nieskuteczne, wiec efekt końcowy nie będzie zadowalający.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl